Produsul descris în film, este practic un extract concentrat din rășini produse de cânepă. Acest concentrat este asemănător cu cel cunoscut sub numele de charras, și este ... extrem de ilegal, dacă putem spune așa. În plus, obținerea sa de către persoane fără competență tehnică, face procesul de obținere periculos, și în același timp poate face produsul ineficient.
Ca o observație, acest produs poate fi obținut și din cânepă industrială, caz în care el are un efect terapeutic ridicat, datorită conținutului ridicat de canabidiol. Chiar și în acest caz însă, deși nu este (în mod necesar) psihoactiv, el este ilegal de extras, administrat, comercializat, în afara unei infrastructuri legale (producător specializat, clinică autorizată, farmacii cu regim special), infrastructură care evident nu există în țara noastră.
Atenție! Deși în film se utilizează ca nume de produs pentru extractul de rășini sintagma ”hemp oil”, sau ”cannabis oil”, traduse prin ”ulei de cânepă” sau ”ulei de cannabis”, aceste denumiri nu au nimic de a face cu uleiul extras din semințe de cânepă. Acesta din urmă, un produs benefic pentru sănătate, este chiar ce îi spune numele, un ulei, un produs alimentar legal și care îl puteți găsi în multe magazine. Extractul prezentat în acest film, este compus din rășini din cânepă și, sperăm că ați înțeles, nu se obține din semințe, ci din inflorescențe și eventual frunze. Cum spuneam, la noi în țară este ilegal și să te afli prin preajma unui astfel de produs.